סיפור קצר על יזם שכמעט רכש עסק מבלי לנתח את המספרים

קיבלתי טלפון מיזם, פנסיונר של הצבא בשנות ה 40 המאוחרות לחייו, שהחליט לרכוש עסק קיים בתחום המזון.

כאשר נפגשנו הוא כבר היה עמוק בתהליך, אחרי חודשים של מו"מ לרכישת העסק שבמהלכו כבר סוכם מחיר המכירה ובעיצומה של חליפת טיוטות הסכם בין הצדדים.

כמה שאלות קצרות על המספרים שמאחורי העסק ועל תוכניותיו העתידיות הבהירו באופן ברור שאותו יזם לא כתב תוכנית עסקית וכי הוא לא שולט במספרים של העסק אותו הוא מתעתד לרכוש – זאת חרף העובדה שהוא כבר החליט לרכוש אותו, סיכם על מחירו וכבר החליף טיוטות הסכם...


אותו יזם לא טרח לשאול את השאלות הבסיסיות שיאפשרו לו לנתח את כדאיות העסקה ואת התאמתה לצרכים ולרצונות שלו ובשורה התחתונה -

פשוט לא ידע לאן הוא נכנס מבחינה עסקית.


4 שאלות הבסיס שכל יזם או בעל עסק צריך לענות עליהן כחלק מקבלת ההחלטה על רכישת עסק:

הכנסות ופוטנציאל

מהם מקורות ההכנסה העיקריים של העסק? מהו תוקפם של הסכמים משמעותיים עם לקוחות גדולים? האם בכוחו של היזם להגדיל את ההכנסות? בהינתן תשובה חיובית - מהם המשאבים שידרשו לו לצורך כך והאם פעולות אלה תהיינה רווחיות? באיזה טווח זמן?


מהי הרווחיות האמיתית של העסק?

תכל'ס, לא סיפורים או תחושות של המוכר. באקסל פשוט ומסודר (ראו תוכנית עסקית לאנשי עסקים).

בעלי עסקים רבים טועים לחשוב שהכסף שהם מושכים בסוף החודש הביתה הוא "רווח" ואינו שכר בגין עבודתם בעסק שבבעלותם. ברור מאליו שכאשר אנו שוקלים רכישת עסק אנו חייבים לזקק את נתון הרווח הסופי, הוא ורק הוא, יצביע על התשואה שנקבל מההשקעה שלנו (ROI) ועל כדאיות העסקה.


ניתוח ההוצאות בעסק

מה טיבן של ההוצאות בעסק? מהו שיעור ההוצאות הקבועות ומהו הסכום החודשי הנדרש להחזיק את העסק פעיל? האם בכוחו הפיננסי של היזם לשאת את העסק גם בתקופות קשות? האם רמת הסיכון המשתקפת מההוצאות הקבועות מצדיקה את ההשקעה ואת פוטנציאל הרווח? האם כישוריו או קשריו של היזם יכולים להביא להתייעלות בעסק או לשיפור תהליכי רכש או לוגיסטיקה שיתבטאו בהוזלת חומרי גלם או בחסכון אחר?


יציבות, עונתיות אשראי

מהי מידת היציבות של העסק? האם העסק עונתי? מהם צרכי האשראי של העסק כפונקציה של התזרים והעונתיות? כל אלה חייבים להילקח בחשבון על מנת שלא יופתע למצוא את עצמו הרוכש במצב שבו הוא נדרש להביא כסף מהבית על מנת לממן את העסק, ולו למשך העונה החלשה, מבלי שנערך לכך מראש.

חזרה ליזם שלנו -

שלחנו את היזם לאסוף נתונים שיסייעו לענות על השאלות הבסיסיות. כשחזר העלינו את הנתונים על אקסל וכתבנו תוכנית עסקית לאנשי עסקים.

חצי שעה אחר כך כבר היה ברור שמחיר העסקה מוגזם לחלוטין, שהעסק כמעט ואינו מייצר רווחים, וכי הוא בוודאי לא מתאים לאותו יזם, שביקש ליצור הכנסה פאסיבית כמשקיע, אבל ממש לא למצוא את עצמו עובד בעסק במשרה מלאה.

הפעם הסוף היה טוב, היזם עצר את המו"מ ופנה לחפש עסק אחר שיענה על צרכיו.


בהרבה פעמים אחרות פגשתי בעלי עסקים שכבר עשו את העסקה, מצאו עצמם עם עסק תובעני שאינו מרוויח כסף ופנו אלינו על מנת שנעזור להם בפיתוח עסקי, בעדכון המודל העסקי או בניהול השיווק הפרסום והמכירות בעסק שלהם.


עומדים בפני מכירה או רכישה של עסק? מתלבטים אם להכנס כשותפים בחברה או במיזם? פנו אלינו ונעזור לכם לנתח את הנתונים ולקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם.


בהצלחה בעסקים!

גיל

עוד משימות עסקיות שהשלמנו בהצלחה