3 מקרים בהם אתם חייבים תוכנית עסקית לאנשי עסקים + בונוס למתקדמים


תוכנית עסקית לאנשי עסקים TASKFORCE

נתחיל מהסוף - עד היום לא מצאתי כלי יעיל יותר מאשר תוכנית עסקית לאנשי עסקים שיתמוך ויסייע בעת קבלת החלטות עסקיות משמעותיות.

שניה לפני שאתם עוברים הלאה ונותנים לפחד מאקסל לנהל אתכם, נדגיש שאמנם עסקינן בקובץ אקסל, ואולם הלוגיקה העומדת מאחורי כתיבתו היא פשוטה להבנה וקלה מאד לביצוע, והערך שבו - לא יסולא בפז.

מתי אתם חייבים תוכנית עסקית לאנשי עסקים?

בשלושה מקרים מובהקים לא ניתן (לדעתנו) לקבל החלטה עסקית טובה בלי לכתוב תוכנית עסקית לאנשי עסקים:

 • תוך כדי ייזום והקמה של עסק חדש (סטארטאפ / חברה בתחום השירותים / קמעונאות / כל פעילות עסקית אחרת)

 • בתהליך הכניסה לתחום פעילות עסקי חדש בחברה קיימת (השקת קו מוצרים חדש / פעילות בטריטוריה חדשה / כניסה ל e-commerce וכיוב')

 • בעת מו"מ לרכישת עסק (רכישה מלאה / רכישת פעילות / כניסה לשותפות / מיזוג בין חברות או עסקים וכיוב')


אז מה היא תוכנית עסקית לאנשי עסקים?

גישת 'תוכנית עסקית לאנשי עסקים', אותה פיתחנו ושכללנו לאורך השנים ב- TASKFORCE, היא בראש ובראשונה זוית הסתכלות ודרך חשיבה המפרקת את העסק לגורמיו הראשוניים והיוצרת כלי עבודה קריטי בחשיבותו ליזם, למנכ"ל או לאיש העסקים בצמתי קבלת ההחלטות.

התוכנית, הנערכת על גבי קובץ Excel (אפשר גם Google sheet), תכיל מספרים ולא מילים ויכולה להתבטא בכ- 20 שורות לעסק פשוט או בכ- 150 שורות לעסק מורכב, לא מעבר לכך.


קראו סיפור קצר מהחיים על היזם שכמעט רכש עסק בלי שהיתה לו תוכנית עסקית


איסוף הנתונים

תהליך העבודה מתחיל באיסוף הנתונים הקריטיים והמאומתים לניתוח העסק, מבלי שנסתפק בנתונים כלליים או בנתונים שלא ניתן להסבירם. תוצר הלוואי החשוב מאד של איסוף הנתונים הוא ההזדמנות "לחזור לבסיס" ולשאול את השאלות החשובות לעסק. תהליך חקירה זה מוביל להיכרות יסודית עם העסק הנדון ובהכרח משפר את יכולת קבלת ההחלטה של המנכ"ל, של היזם או של איש העסקים לגבי העסקה המתגבשת או הכניסה לפעילות העסקית החדשה.


עיבוד וניתוח

כשבידנו הנתונים החשובים לניתוח העסק נעלה אותם לאקסל. פורמט הקובץ משתנה בין עסק לעסק ובין תחומי הפעילות השונים אבל חשוב להבין שבסופו של יום מדובר על קובץ פשוט המפרט את כלל מקורות ההכנסה, את כלל ההוצאות והמציג את השורות התחתונות בעסק שאנו בוחנים.

ונדגיש - לא נדרשת שום מומחיות או שליטה מיוחדת באקסל, אין כאן "מדע טילים" - רק סדר, לוגיקה ובניה של תמונה כוללת מפרטים שאנחנו בדקנו ומצאנו שהם תואמים את המציאות.


טיפ מהיר - כאשר אנו כותבים תוכניות עסקיות לאנשי עסקים עבור הלקוחות שלנו ב TASKFORCE, אנו מפרידים בין הצגת הנתונים לבין הצגת התוצאות. כך ניתן לשנות בקלות כל נתון בתוכנית (והנתונים משתנים פעמים רבות בתהליך) ואילו התוצאות מתעדכנות אוטומטית, מבלי שנדרש לחפש את כל המקומות בהם עשינו שימוש באותו נתון שהשתנה.


רוצים להתייעץ לגבי תוכנית עסקית לאנשי עסקים בעסק שלכם? לחצו כאן לתאום שיחת ייעוץ חינם וללא כל התחייבות


אז מה עושים עכשיו, כשיש לך תוכנית עסקית לאנשי עסקים?

עכשיו עושים עסקים.

בידכם תמונה מלאה של העסק, כזו המורכבת מפרטים שבדקתם ואימתתם, וכעת אתם יכולים לקבל החלטות עסקיות מושכלות לגבי ההזדמנות העומדת בפניכם, לרבות:

 • לאמוד את שווי העסק וכדאיות העסקה

 • לאמוד את הרווחים (הפסדים?) הצפויים בעסק ואת רמת הסיכון שבו

 • לאמוד את צרכי האשראי של העסק, הנגזרים מהתזרים בעסק

 • לתת תחזיות לגבי היכולת שלכם לשפר את העסק באמצעות הגדלת ההכנסות, הקטנת ההוצאות או שניהם גם יחד

 • לאמוד את הפוטנציאל ומול הסיכונים שבכניסה לתחום הפעילות החדש או בפעילות בטריטוריה חדשה


המגמות בשוק, SWOT, יתרונות יחסיים

במרוצת השנים פגשנו עשרות יזמים ואנשי עסקים שהשקיעו זמן וכסף בכתיבת ובהכנת תוכנית עסקית "by the book" – אותו קובץ Word שמכיל המון מילים ושזור במונחים כמו "המגמות בשוק", "יתרונות יחסיים", "ניתוח SWOT" - ישירות מתוך קורסי ניהול העסקים השונים באקדמיה.

בעולם האמיתי אין במסמכים הללו כל תועלת, להיפך – הם יוצרים אצל היזם או המנכ"ל תמונה מעורפלת של הפעילות העסקית, פוגעים ביכולת הניתוח ומייצרים החלטות שאינן טובות לעסק.

אלה הסימנים המחשידים שיעזרו לך לזהות את טיב התוכנית העסקית שהוגשה לך:

 • הגישו לך תוכנית עסקית על גבי מסמך Word או מצגת Power point

 • כשיש בתוכנית העסקית שלפניך יש יותר מילים מאשר מספרים

 • כאשר אתה (או מי שכתב את התוכנית עבורך) לא יודע להסביר או לאמת את הנתונים המופיעים בתוכנית

 • כאשר העסק נראה כל כך טוב שאתה בטוח שגילית את אמריקה וכל השאר פראיירים...


בונוס למתקדמים - המקרה הרביעי בו כדאי להכין תוכנית עסקית לאנשי עסקים

בבואנו למכור עסק או חברה או להכניס שותף לעסק או שותף לחברה מומלץ מאד שגם אנו נכתוב תוכנית עסקית לאנשי עסקים. ולמה? הרי ההיגיון אומר שמי שרוכש הוא זה שיבדוק, יחקור ויאמת את הנתונים על מנת לוודא שהוא נכנס לעסקה טובה. אז ברור שרוכש סביר ומנוסה יעשה את העבודה בצד שלו, אבל גם לכם, כמי שמציעים למכירה את העסק, או חלק ממנו, כדאי לעשות בדיוק את אותו תהליך, תוך אימוץ זוית הראיה של הרוכש הפוטנציאלי. כך תוכלו למצוא אפשרויות לסינרגיה, להתייעלות או לצמיחה - לתמחר את העסקה גבוה יותר בזכות אותו ארביטראז' שגיליתם או לכל הפחות לנצל את המידע הזה בתהליך המו"מ.

פעולה זו היא חלק מהפעולות שאנו מבצעים עבור בעלי עסקים הנעזרים בנו להכנת העסק למכירה או לניהול מו"מ למכירת העסק.


בהצלחה בעסקים!

גיל וייט


צוות TASKFORCE ישמח לעמוד לרשותכם לכתיבת תוכנית עסקית לאנשי עסקים עבור העסק שלכם בתהליך קצר, יעיל וסדור.

צרו איתנו קשרפוסטים קשורים

הצג הכול
עוד משימות עסקיות שהשלמנו בהצלחה