שנה טובה מתחילה בתוכנית עבודה


TASKFORCE פיתוח עסקי מאסטרטגיה לתוצאות

הנה מסתיים לו שבוע העבודה הנורמלי האחרון בחודש ספטמבר. עוד יומיים ראש השנה, ולפני שנספיק להגיד "חג שמח" נמצא את עצמנו בראשון לאוקטובר חוזרים לעבודה באטרף ובניסיון לדחוס תפוקה של 4 חודשי עבודה לתוך הרבעון האחרון של 2018.


כמנכ"לים וכבעלי עסקים יש לנו תפקיד מרכזי נוסף לרבעון האחרון של השנה – הכנת תוכניות עבודה לשנה הבאה.


לאורך השנים פגשנו מנכ"לים ומנהלי עסקים רבים שנתקלים במחסומים כשהם ניגשים להכנת תוכניות עבודה. לעיתים המנכ"ל אינו יודע לנהל את התהליך או חושש מתהליך ארוך, "תיאורטי" ומתיש. במקרים אחרים מנהלי דרג הביניים, או במקרים הקיצוניים אפילו אנשי המכירות, הם אלה שאוחזים במושכות החברה ולמנכ"ל קשה להתמודד איתם, ובמקרים אחרים זו פשוט תרבות ה"סמוך" – "הכל טוב, נחשוב תוך כדי תנועה, יהיה בסדר, עליי".


קשה להפריז בחשיבות קיומה של תוכנית עבודה מסודרת. מעבר ליתרונות העצומים שיש לעבודה מול תוכנית מסודרת, ליכולת לייצר תחזית עסקית מבוססת, ליכולת לצפות ולהערך מראש לקשיים שונים שיצוצו בוודאי בשנה הבאה, הקצאת משאבים חכמה יותר, שיפור יכולת המדידה של התרומה של כל פעולה לתוצאות העסקיות שלנו וכד', עצם תהליך כתיבת תוכנית העבודה נותן, לך המנכ"ל, הזדמנות אדירה לאפשר למנהלים שלך ולעובדי המפתח בארגון יכולת ביטוי, יכולת להביא את היצירתיות ואת החשיבה שלהם לשולחן, ובהרבה מאד מקרים – לתרום זוויות ראיה ורעיונות חדשים לבעיות עסקיות, שאתה המנכ"ל, פשוט לא יכול לראות ממקום מושבך במשרד. אלה היתרונות המרכזיים הגלומים בהכנת תוכנית עבודה שנתית:


שיפור דרמטי ביכולות החברה

כמנכ"ל אתה מכיר את כל הקלישאות בסגנון "איך תגיע למחוז חפצך אם אינך יודע מהו", "אי אפשר לנווט בלי מצפן" וכד'. בוא נעזוב לרגע את הקלישאות ונדבר תכל'ס – אם אתה, דרך המנהלים שלך ועד לאחרון העובדים בחברה לא תכוונו לאותן מטרות ותפעלו יחד להשיגן – רוב הסיכויים הם שלא תצליחו להשיג את המטרות למרות שהייתם יכולים להשיגם, ובוודאי שלא תפעלו ביעילות ותגרמו לבזבוז משאבים יקר.


תרבות של עבודה מול יעדים

כל מנהל יודע שבכדי להשיג מטרות צריך לפרוט אותן ליעדים (יש הרבה שיטות להגדרת יעדים אפקטיביים, נעסוק בהן בהרחבה בפוסט נפרד). בוא נניח לרגע שאתה מנכ"ל שמאמין בעבודה מול יעדים ובתגמול על בסיס ביצועים. איך תוכל להגדיר יעדים מבלי שתהיה לך תמונת על של המטרות שהחברה צריכה להשיג? הקפידו על כך שהיעדים של כל מחלקה ומחלקה בארגון ישרתו את המטרות העסקיות המוגדרות. אגב, מעבר ליעדים ה"ברורים" כגון הגדלת מכירות או שיפור הרווחיות, הקפידו להציב יעדים גם למחלקות המטה או השירות, לדג' שיפור שביעות רצון לקוחות, קיצור משך זמן הטיפול בתהליכים פנימיים וכד'.


פחות סטרס, יותר תיאום ציפיות

אחרי שאתה והמנהלים שלך תסיימו את עבודה הכתיבה של תוכנית העבודה השנתית, תהיה בידך תחזית טובה לגבי ביצועי החברה העתידיים, בדגש על נקודות בעייתיות או מסוכנות לאורך השנה. כך גם אתה וגם בעלי החברה תוכלו לפעול מתוך מקום רגוע ושקול יותר, להערך בזמן לגיוס מימון, להקדמת או לדחיית הוצאות ולניהול מיטבי של המשאבים העומדים לרשות החברה במטרה להשיג את מטרותיה העסקיות.


בוסט של מוטיבציה ומחוייבות אישית

כמנכ"ל כדאי שתוודא שהמנהלים שלך מכירים את הביזנס מלמטה, מחוברים למספרים ולאנשים ומרגישים תחושת אחריות לתוצאות העסקיות של המחלקות שלהם. אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת היא להטיל עליהם את מלאכת כתיבת תוכנית העבודה השנתית למחלקה שלהם. אתה תציב את המטרות – הם יתרגמו לתוכנית עבודה, למשאבים הנדרשים וליעדים הפרטניים. זו הזדמנות מצויינת עבורך, מנכ"ל או בעלים, לחנוך את המנהלים, לקיים דיוני חשיבה משמעותיים ולמצוא פתרונות יצירתיים לבעיות שונות בעסק. כך תשפר מאד את הסיכוי להשגת המטרות העסקיות תוך שאתה מטפח דור מנהלים בטוח, חושב ומחובר לחברה ולמטרותיה.

אנו מכירים את אלה הטוענים ש'בעידן של היום' אין לתוכנית שנתית כל משמעות וצריך לתכנן מרבעון לרבעון או אפילו מחודש לחודש. אז בכל הכבוד הראוי, זה אולי נכון ל 10% מהעסקים הפועלים בשווקים סופר חדשניים ומתקדמים, וגם שם, ההמלצה שלנו היא לתכנן לטווחים יותר ארוכים, וכמובן לחזור, לבדוק ובמידת הצורך לתקן תוך כדי שנת העבודה בזמן אמת.


והכי חשוב

שתהיה לכם שנת עסקים מוצלחת, מוכוונת מטרות, פוריה, מהנה ומספקת!

רוצים לשמוע על הדרך שלנו לבנות תוכנית עבודה בתהליך מהיר, ענייני ושמניב תוצאות? צרו קשר

עוד משימות עסקיות שהשלמנו בהצלחה